Blog > Komentarze do wpisu
Irena Dziedzic

 

Polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna.

Urodziła się 20 czewca 1925 r. w Kołomyji. Przed II wojną światową była uczennicą żeńskiej szkoły podstawowej, wychowanką w internacie s. Felicjanek przy ul. Janowskiej we Lwowie. Po zajęciu miasta przez wojska radzieckie uczęszczała do koedukacyjnej szkoły średniej (tzw. “dziesięciolatki”) w dawnym gimnazjum żeńskim SS. Notre Dame przy ul. Ochronek 8. Maturę zdała eksternistycznie w Krakowie.

Pracę zawodową rozpoczęła w 1946 r. w Echu Krakowa (najpierw jako maszynistka, później reporterka), później na krótko we wrocławskim Słowie Polskim. Od 1948 r. w Warszawie, gdzie początkowo pracowała jako depeszowiec w Głosie Ludu a następnie w Expressie Wieczornym (depesze, działy: zagraniczny i kultury). Od 1952 r. w Polskim Radio.

Od 1956 r. w TVP, gdzie przez 25 lat (do kwietnia 1981 r.) tworzyła i prowadziła program publicystyczno-rozrywkowy Tele-Echo, w latach 1965-1968 była także jedną z trojga osób prowadzących “Dziennik telewizyjny”. W latach 1977-1981 była ponadto twórcą i kierownikiem redakcji kulturalnej w “Dzienniku telewizyjnym”. Po dwu i półrocznej przerwie, od października 1983 do września 1991 r. prowadziła program pt.: Wywiady Ireny Dziedzic.

Towarzysko traktując propozycje, wystąpiła w dwóch filmach: Jutro premiera (1962) i Polowanie na muchy (1969). Grała siebie samą w produkcjach filmowych i telewizyjnych (m.in. Wojna domowa - 1965, Kłopotliwy gość - 1971 i Szczur - 1994). Jest autorką książki Teraz Ja. 99 pytań do mistrzyni telewizyjnego wywiadu (Warszawa 1992).

 

Przez 4 lata (2002-2006), co tydzień można było słuchać jej publicystycznych felietonów pt.: Punkt widzenia w Programie I Polskiego Radia (w audycji: Muzyka i aktualności). Po felietonie, w którym mówiła o lustracji, ze współpracy zrezygnowano.

Mieszka w Warszawie.

Kadr z serialu "Wojna domowa" (1965)

czwartek, 06 września 2007, irenadziedzic

Polecane wpisy

  • Odpowiadam

    Szanowny Panie, Młodszy Kolego, Mariuszu Sz.: Śmiałam się przez pół nocy. Okazuje się, że tym razem Pan pozbawił mnie snu. Nie to, żebym chciała się Panu zaraz

  • Cienie, dymy, niewidy

    Śmieszyć, to on nie śmieszy, ale tumani i przestrasza. Niby logiczne: nie chcą podziwiać, nie chcą się zachwycać, nie chcą recenzować? NIECH PRZYNAJMNIEJ SIĘ BO

  • Obrona źle widziana

    Za pomówienie, artykuł 212 kodeksu karnego przewiduje do 2 lat. Na początek ustanawia się tylko jeden rok na wniesienie pozwów, żeby jak najszybciej zastosować

Komentarze
2008/10/15 13:12:10
Szanowna Pani Ireno
Wychowałem się na Pani Tele Echu.
Również na Kabarecie Starszych Panów, Piórkiem i Węglem, Wojnie Domowej, Wielkiej Grze, Tearze Telewizji, Kabarecie Olgi Lipińskiej, Sondzie, Czterdziestolatku i wielu, wielu wspaniałych audycjach z lat 70-tych. Chylę czoło przed Pani kunsztem.
Zarzuty lustracyjne wobec Pani są żałosne. Trzymam za Panią kciuki. Życzę wielu lat życia w dobrym zdrowiu (moja mam jest pani rówieśniczką). Mam nadzieję, że wróci Pani jeszcze do telewizji, bądź do radia publicznego.
.
pozdrawiam słonecznie
Witold Banasik
Katowice
p.s.
Przy okazji, proszę zajrzeć na Wikipedię pod hasło Irena Dziedzic. Prawdopodobnie ktoś skopiował pani notkę biograficzną dodając na końcu nieuprawnione i krzywdzące zdanie.

-
Gość: Rys, *.range86-160.btcentralplus.com
2009/04/26 15:55:24
Szanowna Pani Ireno,zawsze pania podziwialem.Raz w zyciu mialem przyjemnosc zobaczyc Pania na bazarze na polnej gdzie robila zakupy prawie cala Warszawa.Jak zwykle byla Pani elegancka i ubrana skromnie,ale ze smakiem.Ucalowania raczek od nieznanego wielbiciela.xxxRjB
-
Gość: Iwona Loewe, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/08/13 16:39:23
Szanowna Pani Redaktor!
Zwróciłam sie do TVP o kilkanaście nagrań "Teleecha" i w istocie okaząło się, ze zostało jedno w archiwum, a reszta jest skasowana. Byłam zdruzgotana, ponieważ jako językoznawsca zajmujący się wspołczesnymi mediami chciałm udowodnić, ze jest Pani prekursorką tzw. talk -show. Nie mogę, brak mi dowodów, choć programy po trosze pamiętam. I po tym wszystkim odnalzałam Pani blog, pomyslałm więc, ze moze Pani osobiście dysponuje niektórymi nagraniami. Byłabym ogomnie wdzięczna za udowstępnienie ich w celach naukowo-badawczych. [ loewe@op.pl ]
-
Gość: antonio41@gazeta.pl, *.home.cgocable.net
2009/12/21 02:52:26
Pani jest SUPER Pani Ireno!
-
Gość: antonio41@gazeta.pl, *.home.cgocable.net
2009/12/21 02:58:57
Wielce Szanowna Pani Ireno,
jest Pani osoba, ktora zawsze bedzie sie kojarzyc mnie i moim bliskim
z profesjonalistka wielkiej klasy, elegancji i kultury osobistej.
Pozdrawiam Pania serdecznie.

Windsor, Ontario

AS
-
Gość: antonio41@gazeta.pl, *.home.cgocable.net
2009/12/21 03:06:15
IRENKO,
Nie bede Ci liczyl zalet, ani wad Moja Droga,
Bo gdybym Ci mial w czyms uchybic, na sama mysl ogarnia mnie trwoga.
Urode Twojej pieknej duszy moge porownac z piekna Helena,
A jej zalety w moich oczach nieustannie sie mienia.

Olsniony patrze w Twe oczy, a w nich widze iskierki i blaski,
I podziwiam Twoja dusze w jej majestacie dobroci i bezgranicznej laski.
Piesni te - moja Droga - ku Tobie teraz wznosze,
A zyczac wszelkiej pomyslnosci, o usmiech tylko prosze.

Zycze Ci w dniu poprzedzajacym Bozenarodzeniowe Swieta
By byly one dla Ciebie usmiechem i radoscia, ktore sie dobrze pamieta.
A wszystkim innym zyczeniom, ku Twoim oczekiwaniom stalo sie zadosc,
I aby szczescie I Tobie, I Twoim bliskim sprawialo niespodzianki
I niezmiennie radosc.

Szampanskiego nastroju Ci zycze, a w Nowym Roku udanego kazdego dnia,
I niech radosc zycia bedzie z Toba, I przy Tobie niech zawsze trwa.


Sunday, December 20, 2009


AS
-
Gość: mathieur, *.univ-angers.fr
2010/11/08 00:18:40
Mam 22 lata. Nie zgadzając się z niektórymi Pani opiniami (stanowczo, gdyby prezentował je kto inny), przeczytałem wielkie mnóstwo Pani wpisów, gdyż czyta się je - i czyta - i czyta - nie mogąc oderwać wzroku, niemal z zapartym tchem. Czegokolwiek szukaloby się w naszym życiu publicznym, medialnym, kulturalnym - a można by chcieć odszukać w nim wiele - tego już się chyba nie znajdzie: takiej polszczyzny, takiej klasy. Tego - by dobrze zrozumieć - DOWCIPU. Serdecznie pozdrawiam, życzę Pani zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Mateusz
-
Gość: urszula, *.dip.t-dialin.net
2011/07/03 17:34:23
Szanowna Pani !
dolaczam sie do komentarza Pana Banasik z Katowic.
Tez pochodze z tych stron ale od 34 lat mieszkam za granica.
Zawsze sluchalam pani Programow (w Polsce i juz bedac za granica) w programie radiowym.
Jest mi ich i Pani glosu bardzo brak.
Szkoda, ze nie ma Pani na laczy.
Zycze wszystkiego najlepszego a przede wszystkim duzo zdrowia i DZIEKUJE za to, ze moglam przez lata Pania podziwiac.
Pozdrawiam
Urszula z Niemiec
-
Gość: Jorguś, *.dynamic.chello.pl
2011/09/06 13:35:23
Szanowna Pani,

Ciekaw jestem jakie jest Pani zdanie na temat dzisiejszego czasu (zmieniającego się nam oblicza ziemi, tej ziemi), coraz większego bezrobocia, nasilającego się zjawiska emigracji za chlebem, rozszerzającej się działalności hazardu, rozszerzającej się wśród Polaków narkomanii i wielu innych dobrodziejstw nowego systemu. Dzisiejsza telewizja to zlepek śmieci, przemoc, wulgaryzmy, angielszczyzna zamiast języka polskiego, głupie reklamy i konkursiki sms. Waszemu pokoleniu dzisiejsze do piet nie dorasta. Nie macie się czego wstydzić a wręcz przeciwnie być dumni z Polskości, której dziś szukać w TV ze świeca w ręku.
Pozdrawiam serdecznie Panią, zarazem życząc zasłużonego, godnego wypoczynku.
Widz pokolenia Polskości.
-
Gość: zofia czerwinska, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/10/19 01:16:34
irenko jestem bardzo , bardzo szczesliwa z uniewinnienia Ciebie, z obrzydliwych tych pomowień, tym szcesliwsza ,ze nigdy w nie nie wierzylam, i moge tak jak dwaniej darzyc Cie szacunkiem i podziwem. jestem obecna na FB i wogóle w przestrzeni internetowej , jezeli zechcesz odpowiedzieć choc slowem to zofia.czerwinska@wp.pl mam takze strone ,ktora sama zaprojektowalam www.zofiaczerwinska.pl zapraszam i niesmialo ale z nadzieja oczekuje odpowiedzi zosia czerwinska i brodacz monachijski dzek.